Technologia i urządzenia elektroniczne. Pomoc czy przeszkoda w nowoczesnej edukacji pozaszkolnej!?

Technologia w edukacji? Jak wykorzystać ją optymalnie i zachować zdrowy balans pomiędzy światem cyfrowym i tym prawdziwym?

Cały czas słyszymy o tym, jak niekorzystnie urządzenia mobilne i ich reklamy wpływają na dzieci i dorosłych. Nie zmienia to jednak faktu, że przed ekranami, tymi małymi i dużymi, spędzamy bardzo dużo czasu. Co z tym faktem zrobić? Czy ograniczyć ten czas? Czy może nie mamy innej możliwości, jak dostosować się do ekranów?
Na powyższe pytania nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi. Musimy jednak być świadomi tego, że elektronika i technologia w szerokim tego słowa znaczeniu, jest wpisana w nasze czasy zarówno w pracy, jaki i edukacji. To, że wprowadzamy ją do życia prywatnego to wybór, kierowany wygodą i przyzwyczajeniem.

W tej sytuacji proponował bym odpowiednie dawkowanie technologii!

Wiemy już, że technologia jest nam niezbędna również w kwestiach budowania relacji. Czy jednak dbamy wystarczająco o budowanie relacji w innych warunkach niż te „cyfrowe”? Z doświadczenia wiem, że dzieci i młodzież, nawet jak nie chcą odejść od urządzeń i są do tego zmuszone, żeby wyjść do parku, na spacer, czy wyjechać na wycieczkę nad jezioro, bardzo dobrze bawią się tam bez technologii. Oczywiście trzeba poczekać chwilę, żeby opadły emocje, a cała reszta zależy od naszego podejścia i umiejętności rozmowy z dzieckiem i organizacji czasu wolnego.
Pamiętajmy, że przykład idzie z góry i to rodzice są odpowiedzialni za budowanie relacji z dziećmi. Wiem, to nie jest łatwe! Wiem też, że popełniane błędy można naprawić, jeżeli tylko ma się chęci i robi się to w odpowiedni sposób. Nie da się też tego załatwić jedną rozmową, szczególnie z nastoletnimi dziećmi i wymaga to regularności, spójności i szczerości.
Warto również skorzystać z fachowej pomocy osoby, której doświadczenie jest zarówno teoretyczne jak i praktyczne 😉

W jaki sposób wykorzystać technologię w edukacji?

Ja osobiście wykorzystuję ją w kwestiach związanych z ekonomią, przygotowaniem zawodowym, przedsiębiorczością i zwiększaniem kreatywności.
Oto kilka słów ode mnie na ten temat:

Jak masz jakieś dodatkowe pomysły podziel się nimi ze mną i rodzicami oraz młodzieżą odwiedzającymi tą stronę i mój kanał YouTube! Chętnie nagram i opublikuję tuta naszą rozmowę.

Podziel się za znajomymi

Dodaj komentarz